Ravi Shankar - Ravi Shankar The Living Room Sessions Part 2

World Music, Folk and Roots Music Nominations for the 56th Annual GRAMMY Awards

Ravi Shankar - Ravi Shankar The Living Room Sessions Part 2
Ravi Shankar – Ravi Shankar The Living Room Sessions Part 2
The Recording Academy announced this week the Nominations for the 56th Annual GRAMMY Awards. The list of contenders for Best World Music Album includes No Place For My Dream by Femi Kuti (Knitting Factory Records) by Femi Kuti, Live: Singing For Peace Around The World by Ladysmith Black Mambazo (Ladysmith Black Mambazo), Savor Flamenco (Knitting Factory Records) by Gipsy Kings, and The Living Room Sessions Part 2 (East Meets West Music) by Ravi Shankar.

The Best Latin Jazz Album category contains several world music acts. Nominees include La Noche Más Larga (Warner Music Spain) by Buika, Song For Maura (Sunnyside Records/Paquito Records ) by Paquito D’Rivera and Trio Corrente, Yo (Concord Jazz) by Roberto Fonseca, Eggūn (Otá Records) by Omar Sosa, and Latin Jazz-Jazz Latin (Patois Records) by Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

Below is a sampling of nominations in world music and roots music-related categories:

Best Americana Album

Old Yellow Moon – Emmylou Harris & Rodney Crowell (Nonesuch Records)
Love Has Come For You – Steve Martin & Edie Brickell (Rounder)
Buddy And Jim – Buddy Miller And Jim Lauderdale (New West Records)
One True Vine – Mavis Staples (Anti Records)
Songbook – Allen Toussaint (Rounder)

Best Bluegrass Album

It’s Just A Road – The Boxcars (Mountain Home Music Company)
Brothers Of The Highway – Dailey & Vincent (Rounder)
This World Oft Can Be – Della Mae (Rounder)
Three Chords And The Truth – James King (Rounder)
The Streets Of Baltimore – Del McCoury Band (McCoury Music)

Best Blues Album

James Cotton  - Cotton Mouth Man
James Cotton – Cotton Mouth Man
Remembering Little Walter – Billy Boy Arnold, Charlie Musselwhite, Mark Hummel, Sugar Ray Norcia & James Harman (Blind Pig Records)
Cotton Mouth Man – James Cotton (Alligator)
Get Up! – Ben Harper With Charlie Musselwhite (Stax)
Seesaw – Beth Hart & Joe Bonamassa (J&R Adventures)
Down In Louisiana – Bobby Rush (Deep Rush Records)

Best Folk Album

My Favorite Picture Of You – Guy Clark (Dualtone)
Sweetheart Of The Sun – The Greencards (Darling Street Records)
Build Me Up From Bones – Sarah Jarosz (Sugar Hill Records)
The Ash & Clay – The Milk Carton Kids (Anti Records)
They All Played For Us: Arhoolie Records 50th Anniversary Celebration – Various Artists, Chris Strachwitz, producer (Arhoolie Records)

Best Regional Roots Music Album

The Life & Times Of…The Hot 8 Brass Band – Hot 8 Brass Band (Tru Thoughts)
Hula Ku’i – Kahulanui (Palm Records)
Le Fou – Zachary Richard (Avalanche Productions)
Dockside Sessions – Terrance Simien & The Zydeco Experience (Musicmatters Records)
Apache Blessing & Crown Dance Songs – Joe Tohonnie Jr. (Cool Runnings Music)

Best Reggae Album

One Love, One Life – Beres Hammond (VP Records)
Ziggy Marley In Concert – Ziggy Marley (Tuff Gong Worldwide)
The Messiah – Sizzla (VP Records)
Reggae Connection – Sly & Robbie And The Jam Masters (K’z Records)
Reincarnated – Snoop Lion (RCA Records/Berhane Sound System/Boss Lady Ent)

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − eight =